0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Türk şirketler açısından dijital dönüşüm

page

Geçtiğimiz ayın ortasında Oracle tarafından İstanbul’da “Büyük Veri ve Analitik Zirvesi” düzenlendi. Yapılan etkinlikte, şirketlere yenilikçi teknolojik çözümlerle elde edecekleri avantajlar aktarıldı. Zirve boyunca yapılan sunumlarda ortaya çıkan ortak sonuç ise planlı bir büyük veri ve analitik rotasını geliştirip, bundan sonra kurulum ve kullanıma geçmenin şart olduğu. “Peki bu neden gerekli?” diye soranlar için cevap aslında gayet açık; çünkü atıl kalan yatırımlar için ayrılan yüksek bütçeler, ‘büyük veri analitiği’ trendini kaçırma ve rekabette geride kalma riskini de içinde barındırıyor. Oracle’ın düzenlediği zirvede sunum yapan Oracle EMEA İş Zekası Çözümleri Başkan Yardımcısı Cenk Kıral, Türkiye’de iş dünyasının teknolojik gelişmeleri nasıl algılaması ve yönetmesi gerektiğiyle ilgili şunları söylüyor:

“Önce şirketin oturup, ‘dijital dönüşüm çağının neresindeyiz, bu dönüşümü hangi noktalarda yapmalıyız?’ gibi soruları yanıtlaması, sonra stratejisini kurup, ardından bu inovasyon stratejisini devreye sokması lazım. Türkiye’de BT’nin varlığı ve yaratıcılık gücü çok fazla. Ama BT birimi bazı atılımları yapsa bile, arkada ilgili iş birimleri bunu kullanım alanına dönüştüremezse anlamı da kalmaz, ‘satın alınan yazılım ve donanımlar’ olarak kalır. Yani asıl önemli olan şirketin gerçek anlamda iş dönüşümünün nasıl olacağını oturup hesaplaması.”

Oracle’ın bu noktada, şirketlere kendi yol haritalarını çizmeleri konusunda bir nevi rehberlik yapmak üzere çalıştığının altını çizen Cenk Kıral, Türkiye’deki şirketlerin teknolojiye yaklaşım performansını umut vaat edici buluyor. Özellikle bankacılık sisteminin bu konuda Avrupa’ya göre oldukça ileride olduğunu belirten Kıral, “Bulutta daha hızlı ilerleyebiliriz” diyor ve ekliyor: “Avrupa’yı yakalayacağımıza inanıyorum. Bulut teknolojilerinde gelişim devam edecek. İş zekası anlamında EMEA bölgesinde inanılmaz bir hızla gelişim görüyoruz. Bulut analitiğinde oranlarımız katlanarak büyüyor. Bunun sonucunda yeni projelerin oluşturulma hızı artacak.”

Bu gelişim trendinde ise Oracle’ın sunduğu avantaj, büyük veriyi bulut üzerinde çok güçlü bir görselleştirme ve ileri seviye analitikle verebilmesi. Oracle Analytics Cloud yapısını Nisan ayının başında duyuran Şirket, bu yeni ürün ile kullanım bazlı fiyatlandırma seçeneği sunmaya başladı. Bu da şirketlere kullanım ve maliyet hesaplama süreçlerinde avantaj sağlayacak.

Kaynak: BT Haber

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44