0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Tüm verileri tek bir küme halinde görebilmek

page

Veri bütünlüğü ve entegrasyon üzerine yazdığı makalede doğru bulut sağlayıcısı ile çalışmanın gerekliliğine değinen Oracle Çekirdek Teknolojisi ve Bulut Baş Mimarı ve Grup Başkan Vekili ChrisChelliah; bulut teknolojisinin tüm verilerin tek bir bilgi kaynağı halinde sorunsuz entegre olduğu bütüncül bir platform sunmasının önemini vurguluyor.

Hayatımıza girdiği günden bu yana çok değişen ve gelişen bulut teknolojisinin bugün artık kurumsal kalitesi sorgulanmıyor bile. Yeniliğe ve büyümeye imkan veren, güvenli, esnek ve seri bulut hizmetleri sunacak doğru bulut yatırımları işletmelere daima kazandırıyor. Bu nedenle artık işletmelerin rekabet avantajı elde etmek için bulut yatırımına yöneldiğini görüyoruz zira şirketler liderlik için bulut yatırımının gerekli olduğunun bilincinde.

Chelliah, sürekli gelişim ve değişim halindeki bulut teknolojisinin hiç de basit olmadığını, karmaşık bir yapıya sahip olduğunu belirtirken, doğru bulut sağlayıcısı ile bulutun karmaşıklığının büyük ölçüde müşteriden uzakta tutulduğunu söylüyor: “Doğru bulut sağlayıcısı, verilerin, uygulamaların ve altyapıların yönetimini hiç olmadığı kadar kolaylaştırır”. Peki doğru bulut sağlayıcısı işleri nasıl kolaylaştırır, bunun yanıtını da yine Chelliah, basit ve anlaşılır bir şekilde veriyor: “İşletme katmanları arasında dikey bir şekilde düzenlenen ve işletmedeki uygulamalar ile buluttaki uygulamalar arasında ise yatay bir şekilde düzenlenen bir dizi entegre uygulama ile işleri basitleştirir.” Bunun yanı sıra doğru bulut sağlayıcısın en önemli fonksiyonlarından biri, kapsamlı bir “platform hizmeti katmanı” sağlayarak eski altyapılarda orta katman yazılımların görevi olan entegrasyon hizmetleri gibi hizmetleri, rahatlıkla işletmelere sağlar. Özetle, bulut teknolojisi kurumlar için tüm verilerin bir arada, sorunsuz entegre olduğu, yekpare ve ortak bir platform oluşturuyor. Bu platform sayesinde kurumsal kaynaklara tek bir noktadan bakılabilmesi de rekabette ve yenilikçi yaklaşımlarda büyük avantaj sağlıyor.

Chelliah, bulut teknolojisinin ortaya çıkışının bu nedenle oldukça önemli olduğuna değiniyor: “Bu hizmetler, uygulamaları uygulamalara ve tesis içindeki altyapıyı da bulut tabanlı altyapılara bağlayan yapıştırıcı görevini görmektedir.” diyen Chelliah, entegre bulut hizmetlerinin, yapılandırma ve entegrasyon çalışmalarının önemli kısmının halihazırda yapılmış olduğu anlamına geldiğinin de altını çiziyor. Bunun anlamı şu; “bulut platform hizmetleri” destek verirken, yönetim araçları da kullanıcıların hem buluttaki hem de kendi altyapılarındaki kurumsal kaynakların tamamının görülmesini sağlıyor. Chelliah bu imkan için ilginç bir tanımlama kullanıyor: “oldukça sezgisel bir arayüz”.

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44