0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Teknoloji "deneme yanılma" yönteminden korkmuyor

page

Dijitalleşmenin dozu arttıkça iş yapma biçimlerindeki değişim de kendini çok daha belirgin gösteriyor. Klasik yöntemlerin hızla terk edilmeye başlandığı iş dünyasında yapılan hatalardan o kadar da korkulmuyor. Hatta yapılan yanlışlar, düşülen yanılgılar, başarılı dijital girişimciliğin doğası kabul edilip bunun web tabanlı işletmelerin yapısında olduğu fikri iyice yerleşiyor. Burada elbette en önemli nokta hatalardan öğrenmek ve bunları tekrar etmemek, gelişimin yolunu açmak. Bir diğer çok önemli konu ise başarısızlığın hızlı gerçekleşmesi ve durumdan çıkarılacak derslerin, öğrenileceklerin de çok hızlı alınması gerekliliği. Teknoloji dünyası bunu “hızlı başarısızlık” olarak tanımlıyor. Bunun sağladığı en önemli avantaj ise işletmeler için dijital yeniliklere tek atışta son verme ya da uygulama imkanı... Yani kurumlar geliştirdikleri yaratıcı/yenilikçi fikirleri, uygulamaya dönüştürüp arkasından bu uygulamaların hangilerinin işe yaradığını görmek için; teknoloji sayesinde ve “hızlı başarısızlık” kavramını içselleştirmiş olmanın verdiği vizyonla piyasaya sürüp deneme/yanılma yöntemi ile doğruyu hızla bulabiliyor. Sunulan on fikirden bir tanesinde ışık varsa yani sektörü rekabette zorlayacak potansiyelde ise bu bile oldukça büyük bir başarı olarak görülüyor.

Peki bu iş bu kadar kolay mı? Deneme yanılma uygulaması şirketler için büyük maliyetler anlamına gelmez mi? “Hızlı başarısızlık” yaklaşımı, elbette dijital dönüşümün bir sonucu ve bu sayede göze alınan bir durum. Başarısızlık sadece uygulama geliştirme çalışmalarının hızlı, düşük maliyetli ve ölçeklenebilir olduğu bir dünya için geçerli. Bu nedenle sözünü ettiğimiz iş yapma biçimini buluttan ayrı düşünmemek ve bunun yüksek teknoloji destekli bir “yenilik disiplini” olduğunu bilmek gerekiyor.

Oracle Bulut Platformu Direktörü DainHansen’in belirttiği gibi; “Bulut sayesinde, özellikle de bulut tabanlı Platform Hizmetleri (PaaS) çözümleri ile işletmeler artık hızlı başarısızlık yeniliği için ihtiyaç duydukları çevikliğe sahipler. Bir uygulamanın pazar testi yerine ihtiyaç duydukları kaynakları buluttan hizmet olarak alabilir, sadece ihtiyaç duydukları kadarı için ödeme yapabilir ve fikirlerini hayata geçirebilmek için de halihazırda var olan geliştirme araçlarını kullanabilirler.”

Evet yeni teknoloji; işletmelere tüm bunları “klasik” diyebileceğimiz bilgi teknolojileri projeleriyle ilgili maliyetler ve riskler olmadan yapabilme imkanı tanıyor. Ve daha da önemlisi bu sistem, işletmelerin süregiden işlerini aksatmadan, mevcut altyapıyla birlikte var olabiliyor. 

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44