0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Tedarik Zincirinde Nesnelerin İnterneti Farkı

page

Oracle, geçtiğimiz günlerde Nesnelerin İnterneti (IoT) Bulutu’nda önemli yenilikler müjdeledi. Bulut teknolojisine uzun süredir önemli yatırımlar yapan ve bu alanda öncü değişiklikler ile başı çeken Oracle, bulut çalışmalarına paralel olarak bütünleşik yapay zeka ve makine öğrenimi özelliklerini Nesnelerin İnterneti çözümleri portföyüne tamamen entegre etmiş bulunuyor. Bu teknolojiler, imalat, bakım, servis ve lojistik gibi uygulamalardan elde edilen iş verileri bağlamında makine verilerinden yararlanıyor. Bütünleşik operasyonel analitikler, sorunların saptanmasına, ekipman arızalarının öngörülmesine ve en iyi çözümlerin geliştirilmesine yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra uygulamaların etkinliğini ve deneyimleri arttırmaya yönelik yetkinliklerin gelişimi için gereken bilgiyi de sağlıyor. Oracle’ın IoT konusunda duyurduğu yenilikler, Digital Twin ve Digital Thread üzerinde öne çıkıyor. Tedarik zinciri dünyasında fark yaratan bu iki hizmete biraz daha yakından bakalım.

Tedarik Zinciri Yönetiminde “Digital Twin” ve “Digital Thread”

“Digital Twin, geleneksel analitik yaklaşımları zenginleştiren, fiziksel bir varlığın veya ekipmanın dijital temsili” olarak tarif ediliyor. Nesne modeli, güncel, tarihsel ve tahmini verilerin çok yönlü görünümlerinin yanı sıra ilgili varlığın operasyonel ve davranışsal boyutlarını da içeriyor. Böylece uzaktaki kullanıcılar hem hataları oluşmadan önlemek amacıyla ilgili ürünün durumunu izleyebiliyor hem de iş süreçleri anlamında risk senaryolarının simülasyonlarını da çalıştırabiliyorlar. “Digital Twin” ile kuruluşların fiziksel dünya ile etkileşim için yeni bir operasyonel paradigmaları oluyor. Bunun sağladığı şey de şu: Şirketler operasyonel harcamalar ile sermaye harcamalarını azaltırken atıl süreyi en aza indirme imkanına sahip olabiliyor ve varlık performansını da optimize edebiliyorlar.

Tedarik Zinciri uygulayıcıları, bugüne kadar SCM ve ERP sistemlerinin uygulanması için milyonlarca dolar harcamış durumda ancak genellikle veriler bu sistemlere manüel olarak iletilebiliyor. “Digital Thread” ise Nesnelerin İnterneti’nden yararlanarak dijital tedarik zinciri aracılığıyla klasik silolar halindeki unsurları gerçek zamanlı olarak birbirine bağlıyor. Bu da bir çeşit “sistemlerin sistemini” oluşturuyor. Gün sonunda ise bağlantılı bir iş süreci çalışma çerçevesi size sunulmuş oluyor. Bir ürünün üretim yaşam süreci boyunca uçtan uca görünümünü sunan “Digital Thread”, ürün tasarımı ve siparişin karşılanmasından üretim ve ürün yaşam döngüsü yönetimine, depolama ve nakliyata, lojistik ve satın almaya kadar tedarik zinciri sürecinin tamamını sorunsuz bir şekilde birbirine bağlıyor.

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44