0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Pratik çözüm: Karma bulut

page

Şirketler, özel bulut ve genel bulut konusunda, karma bulut çözümünü kullanmaktan yana. İşletmelerin şirket dışına çıkarmak istemediği hizmetler olabiliyor. Bu noktada genel bulutun esnekliği, uygun maliyeti ile özel bulutun sunduğu güvenlik ve denetim avantajı karma bulutun tercih edilme oranını yükseltiyor.

Karma bulut mimarisinin avantajlarından bazıları
Karma bulut mimarisinin sunduğu pek çok avantaj bulunuyor. Uygulamalar ve hizmetler istendiği şekilde yukarı ya da aşağı ölçeklenebiliyor. Bulut aracılığı ile seri bir şekilde ek hizmet entegre edilebiliyor veya hizmetler pek çok sayıda genel buluta dağıtılabiliyor ve buna göre ölçeklenebiliyor. Test ve geliştirme uygulamaları ise çalıştırılmak üzere genel buluta taşınmadan önce özel bulutta daha hızlı ve düşük maliyetle yapılabiliyor.

Tüm bu işlemlerin birer avantaja dönüşmesi için elbette sorunsuz gerçekleşmesi gerekiyor. Oracle’ın verdiği hizmet sayesinde bulut ve kurumsal denetim kapsamlı bir bulut çözümünde bir araya geliyor. Bu sayede şirketler, esnek bir şekilde yenilikleri sistemlerine hızla adapte edebiliyorlar. Oracle’ın sunduğu bu hizmet ile gerçekleşen bulut tabanlı entegrasyon, genel bulut ile kurum içi sistemler arasındaki duvarları ortadan kaldırmış oluyor. Bu sayede kurumların verileri işletme genelinde paylaşılabilir hale geliyor. Daha somut ifadelerle, örneğin saha satış ekipleri iletişim merkezi raporlarını paylaşabilirken, satın alma departmanı güncel e-ticaret rakamlarını alabiliyor ya da İnsan Kaynakları yetenek yöneticileri sosyal ağları kullanabilir hale geliyor. Özetle karma bulutta özel bulutun self servis, ölçeklenebilirlik ve esneklik dahil pek çok imkanından yararlanırken öz kaynaklarınıza siz sahip olduğunuz için ek denetim ve özelleştirme özelliklerinden faydalanabiliyorsunuz.

2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre Avrupa’daki orta ve büyük ölçekli şirketlerin %80’i içinde bulunduğumuz 2016 yılında karma bulut modelini kullanmayı planlıyor. Bilgi teknolojileri ekipleri kolay yönetebilecekleri güvenli sistemleri tercih ediyor. Diğer taraftan işletmeler yeni trendlere hızla yanıt vermek için bulutun avantajlarından faydalanmak istiyor. Avrupa’da pek çok şirket bu nedenle karma bulut çözümüne daha çok yaklaşırken, firmaların %14’ü genel bulut çözümünü tercih ediyor. Kurumların bu yaklaşımından şu sonuca varmak mümkün: Bilgi Teknolojileri iş yükü, hala büyük oranda veri merkezinde ve özel bulutta bulunuyor.

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44