0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Oracle reklam ölçümleme yapacak

page

Geçtiğimiz günlerde Oracle tarafından yapılan açıklamaya göre Şirket, reklam ölçümleme hizmeti sunan Moat.com’u satın aldı. Bunun anlamı şu oluyor; Oracle dijital pazarlama ve reklamcılığa ağırlık vermeye devam edecek zira bu satın almadan önce de Vitrue ve BlueKai girişimlerini satın almıştı. Moat.com pek çokları için reklam/banner arama motoru olarak biliniyor ancak işin farklı bir boyutu daha var. Bu reklam ölçümleme şirketi aynı zamanda yayıncılara ve reklamverenlere analitik/ölçümleme hizmetleri sunan önemli bir teknolojik girişim zira Moat.com bugüne kadar SV Angel, Mayfield Fund ve Insight Venture Partners gibi yatırımcılardan 67 milyon dolar yatırım toplamayı başarmış bir girişim.

Moat.com’a biraz daha yakından bakınca şu bilgiler karşımıza çıkıyor: Reklam ölçümleme şirketi 2010 yılında kuruldu. Toplamda 600’ün üzerinde yayıncı, şirket, ve ajansla çalışmış olan Moat.com’un reklamverenleri arasında Nestle, Procter & Gamble, Unilever gibi dev markalar var. Reklamların yayın mecraları arasında ise ESPN, Facebook, Snapchat gibi büyük sosyal ağlar yer alıyor. Moat.com’un en çok dikkat çeken özelliği ise reklamların görünürlüğünü sağlaması ve sahte trafiklerin önüne geçmesinin yanında markaları koruyucu bir rol üstlenmiş olması.

Tüm bu özellikleriyle Oracle’ın ilgisini çekmeyi başarmış olan Moat.com şirketinin CEO’su Jonah Goodhart, Oracle ile birlikte inovatif işler yapmak konusunda ciddi bir potansiyel gördüklerini ve hem markaların hem de yayıncıların pazarlama çalışmalarına daha fazla katkı sunabileceklerinin altını çiziyor. Bu satın alma ile birlikte Oracle’ın Moat.com’dan alacağı tecrübe ve teknolojiler sayesinde “Marketing Cloud” ürününü daha da güçlü hale getirmesi bekleniyor. Moat ekibinin Oracle Data Cloud birimine katılacağı ve ancak bağımsız olarak hizmet vermeye devam edeceği bilgisi verilirken, satın alma işleminin bedeli ise henüz açıklanmadı. Oracle geçtiğimiz Temmuz ayında bulut tabanlı ERP yazılımları geliştiren NetSuite’i 9,3 milyar dolara satın almıştı.

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44