0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Oracle Open World’de Neler Oldu?

page

Oracle Open World, dev bir etkinlik. Her yıl 50 binin üzerinde katılımcıyı ağırlıyor ve teknoloji dünyası bütün dikkatini burada olup bitene veriyor. Bu yıl 18-22 Eylül tarihleri arasında San Francisco’da gerçekleşen etkinlikte, özellikle bulut alanında pek çok yeni strateji ve yenilik duyuruldu. Bu organizasyonun daha küçük ölçekli bir versiyonu ise 8 Kasım’da İstanbul’da düzenlendi. IaaS, Paas, SaaS, IoT gibi sektöre yön verecek yenilikler ve stratejiler yine bu etkinlikte de paylaşıldı.

Diğer taraftan San Francisco’da düzenlenen Oracle Open Wold’de her yıl olduğu gibi bu yıl da konuşan ve dikkat çekici açıklamalar yapan Oracle co-CEO’su Mark Hurd, 2025 yılına kadar gerçekleşmesi beklenen olası gelişmelerden söz etti. Hurd, geride bıraktığımız yılda olduğu gibi bu sene de sanayinin bulut bilişime dönüşeceğinin vurgusunu yaptı.

Software-as-aservice (SaaS) pazarının %80’inin iki teknoloji şirketi tarafından kontrol edileceğini öngördüklerinin altını çizen Orale co-CEO’su, bu şirketlerden birinin Oracle olacağını söyledi. Mark Hurd’un geleceğe ilişkindeğerlendirmeler yaptığı konuşmasında öne çıkan satır başları ise şöyle: “Bilgi teknolojileri (BT) harcamalarının büyük bir çoğunluğu, neredeyse yüzde 80’i bulut bilişim üzerinde gerçekleşirken, BT harcamalarındaki bakım maliyetlerinin yüzde 20 oranında düşmesi bekleniyor. Kendi veri merkezine sahip şirket sayısının ise yüzde 80 oranında düşeceği öngörülüyor. Bundan geriye kalacak yüzde 20’lik kesim ise sadece ticari bir alternatif olmaması nedeniyle var olan sistemlerle devam edecek.”

Oracle, Oracle Open World etkinliğinde Hurd’un söylediklerini destekleyen ürün tanıtımları gerçekleştirdi. Etkinliğin bir kısmında, Oracle Bulut Platformu ürünlerini tanıtan şirket, kurumsal iş yüklerinin buluta taşınmasını basitleştiren, kapsamlarını daha da genişleten araçların yanı sıra buluta özel ve çok daha az kod gerektiren geliştirme araçlarını müjdeledi. Yapılan tanıtımlarda ayrıca PaaS geliştirmeleri arasında içlerinde Container Bulut Hizmeti’nin, Oracle Kimlik Bulut Hizmeti’nin, Oracle Nesnelerin İnterneti Bulut Hizmeti’nin, Büyük Veriler Bulut Hizmetleri’nin ve Oracle Analitik Bulut Hizmetleri’nin de yer aldığı 19 yeni bulut hizmeti duyuruldu. Oracle’ın duyurduğu tüm bu yenilikler, maliyet ve kolay uygulama avantajı anlamına da geliyor. Oracle Open World’de konuşan Ürün Geliştirme Başkanı Thomas Kurian, “Oracle Bulut Platformu sayesinde geliştiriciler, BT ve iş birimi liderleri her türlü iş yükü için Bulut’tan kolayca yararlanabiliyor. Oracle Bulut Platformu, IaaS, PaaS ve SaaS’i kapsayan entegre çözümler sunuyor... Oracle sayesinde açık standartlara dayalı Platform Hizmetlerimizi yüksek performans ve kullanılabilirlik seviyesinde genel bulutta da sürdürebiliyoruz” şeklinde yaptığı açıklama ile Oracle’ın hizmet farkını da özetlemiş oldu.

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44