0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Oracle Open World 15’de neler konuşuldu?

page

Bu yıl 15. kez teknoloji dünyasını bir araya getiren ve düzenlendiği tarihlerde teknoloji meraklılarının odak noktası haline gelen Oracle Open World’de pek çok yenilik görücüye çıktı. Teknoloji devi, yeni nesil bulut programının duyurusunu yaptığı Open World’de iştahları kabartan sunumlar yaptı.

Bulut teknolojileri ve güvenlik teknolojilerinde bir dizi yeniliğin damga vurduğu Oracle Open World 15’in açılış konuşmasını Oracle Yönetim Kurulu Başkanı ve CTO’su Larry Ellison yaptı. Beş gün süren etkinlikte Ellison’un yanı sıra Oracle CEO’su Mark Hurd ve Oracle Ürün Geliştirme Müdürü Thomas Kurian ile farklı üst düzey yöneticiler de sunumlar gerçekleştirirken 45’in üzerinde yeni ürün ve hizmet tanıtıldı. 

Bulutun geleceği şimdi!

Bulut, Oracle için en öncelikli konuların başında geliyor. Oracle PartnerNetwork (OPN) sistemi dahilinde yeni bir bulut sisteminin tanıtımının gerçekleştiği bu yılın Open World etkinliğinde, Oracle kıdemli başkan yardımcısı Shawn Price’ın bulutun kurumları için en önemli konu olduğunu açıkça ifade etmesi ve kaynaklarını da bu yönde kullanmak üzere stratejilerini geliştirdiklerini belirtmesi de dikkat çekiciydi. 

Tanıtımı yapılan bu yeni bulut programının Oracle iş ortaklarının entegre bulut portföyünden en verimli şekilde yararlanmaları için tasarlandığı belirtildi. Bu ürünle, yeni ve var olan müşterilerin bulut teknolojilerine geçişinin sorunsuz gerçekleşmesinin hedeflendiği ve baş döndürücü bir hızla gelişen pazarda iş ortaklarının başarılarına başarı ekleyeceği vurgulandı. OPN dahilindeki bu yeni bulut programının 1 Şubat 2016 tarihinde kullanıma sunulacağı da yine açıklanan bilgiler arasındaydı.

2025’e vizyoner bakış

Önüne geçilemez bir hızla ilerleme kaydeden bulut teknolojileriyle ilgili kurumlar da bu gelişmelerin hangi yöne evrildiğiyle ilgili ön çalışmalar yapıyor, hatta rotayı kendileri belirlemek üzere proaktif çalışmalarla ilerliyor. Şüphesiz Oracle da bu öncü kurumlardan. Open World etkinliğinde bulut teknolojilerinin geleceğini kurum CEO’su Mark Hurd yaptı. Hurd konuşmasında; bulut çözümlerini uygulamanın avantaj ve yararlarını anlatırken bu teknolojiye geçişte hala büyük işletmeler açısından şirket içi uygulamalar ve mevcut altyapılar nedeniyle geçişin bir anda mümkün olamayacağını da göz ardı etmemek gerektiğini belirtti. Dönüşüm aşamalarını çok önemli gören Oracle, bu sürecin teknolojik düzeyde iyi yönetilmesi gerektiğini düşünüyor. Yaptığı konuşmada bu sürece 10 yıl gibi bir zamanlama veren Hurd, kurumların uygulamalar, platform, iş süreçleri, güvenlik, veri yönetimi ve iş süreçleriyle entegrasyon konularında alacakları kararların önümüzdeki 10 yılı şekillendirebileceğinin altını çizdi. Oracle bu nedenle 2025’e kendilerini hazırlamak üzere kendi stratejilerini yaratarak çalışmalarını sürdürdüğünü net olarak ifade etmiş oldu. 

Etki alanını genişletmek

Oracle Open World’de bu vizyoner açıklamaların yanı sıra yeni ürünler de oldukça dikkat çekiciydi. Bunlardan biri, IBM müşterileri için tasarlanan, Intel üzerinde çalışan Oracle Bütünleşik Sistemleri’ne geçiş için ücretsiz bir “Proof of Concept” (POC) imkanı sunan “Exa Your Power”. Etkinliğin ilk günlerinde tanıtımı yapılan bu program, Oracle Bütünleşik Sistemleri, Oracle Veritabanı ve müşteri uygulamalarıyla çalışan yazılım ve donanım mühendisliğini bir araya getiriyor.

Yeni ve çarpıcı ürünlerinin yanı sıra 10 yıllık vizyoner stratejisinden de izler taşıyan sunumlarıyla dikkat çeken Oracle Open World 15 teknoloji dünyası için şüphesiz çok ses getirdi. Bulut teknolojilerinde Oracle Cloud’un büyümesi adına pek çok yenilikçi çözüm, bizzat şirket yönetim kurulu başkanı Ellison tarafından aktarılmış oldu.

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44