0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Oracle Exadata ile veri yönetimi çok kolay

page

Verinin yığınlar halinde büyümeye devam etmesi, beraberinde efektif yönetilmesi ve kullanılması ihtiyacını getiriyor. Bugün artık veri yönetmek çok önemli hale geldi. Orta ve büyük ölçekli kurumlar geçmişe dönük verilerini analiz edip buradan elde ettikleri sonuçlara göre pazarlama, üretim, tedarikçi ilişkileri, müşteri yönetimi gibi pek çok kritik süreci planlıyor. Verilerin oluşturduğu istatistiksel raporlar, geriye dönük analizler, eskiden de vardı ama artık bunu yapma süresi artık neredeyse dakikalarla ölçülüyor. Bu kolaylığı ve zaman verimliliğini sağlayan teknolojiler arasında en yaygın olanı da Oracle Exadata.

Oracle Exadata Database Machine ve Oracle Exadata Storage Machine olmak üzere iki temel bileşen Exadata’yı meydana getiriyor. Oracle’ın geliştirdiği özel bir depolama teknolojisi olan Exadata Depolama Makinesi (Exadata Storage Machine), smart scan (akıllı tarama) temel mantığını kullanarak çalışıyor. Çalışmayı kolaylaştıran ve zaman kazandıran en önemli özelliklerden smart scan, veri tabanının çalıştırdığı bir sorguyu takiben, depolama indeksleri sayesinde verinin hangi depolama alanında bulunduğunun bilinmesini ve buna hızla ulaşılmasını mümkün kılıyor. Exadata’nın bir diğer avantajlı özelliği de yüksek boyutlarda sıkıştırma özelliği. Bunu yaparken özel bir algoritma kullanan Exatada, sıkıştırılmış veriyi Exadata ortamında okuma imkanı tanıyor.

Romanya Expert Summit’te Exadata anlatılacak
Şirketler bugün; pazarlama, müşteri ilişkileri gibi kritik öneme sahip stratejilerini belirlerken dikkate aldıkları veri yönetimi, analizi, bunların efektif kullanımı gibi konularda Exadata gibi pek çok avantaj sunan bir teknolojiden maksimum yarar sağlamaya çalışıyor. Diğer yandan kendini profesyonel düzeyde geliştirmeye açık Oracle profesyonelleri de bu teknolojinin sunduğu pek çok avantajı anlamak, doğru uygulamak üzere eğitimlere ve seminerlere katılıyor. 15-18 Mart tarihleri arası Bükreş’te düzenlenecek Expert Summit’te Oracle Veritabanı Bulut Teknolojileri anlatılırken, bulutta Exadata’dan maksimum düzeyde nasıl verimlilik sağlanacağı anlatılacak. Yine aynı etkinliğin farklı bir panelinde Exadata ölçümleme ve konsolide etme, İngiltere’nin iki önemli perakendeci örneği üzerinden anlatılıyor olacak. Oracle teknoloji bilgisini yükseltme ve daha çok verim sağlama fırsatı sunan bu eğitimin programında ayrıca; Oracle Bulut Çözümleri, Oracle Veritabanı Bulut Çözümleri ve buna geçiş, Oracle Büyük Veri Yönetimi Sistemleri, Java Bulut Hizmeti kullanımı, Java Kurumsal Uygulamaların efektif kullanımı, Oracle Özel Bulut Aygıtları, Java Performans workshop’u, büyük veri platformunun güvenliği, büyük veri ve gerçek zaman üzerine ayrıntılı sunumlar yer alıyor.

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44