0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Oracle’dan işe adanmışlık araştırması

page

Oracle, geçtiğimiz günlerde ilginç bir araştırmaya imza attı. Batı Avrupa’da faaliyet gösteren şirketler arasında yaptığı bir anket ile “Çalışanların işe adanmışlığını anlama” üzerine bir çalışma yayınlayan teknoloji devinin elde ettiği sonuçlar dikkat çekici.

Yapılan çalışmanın sonuçları; iş adanmışlığının ne kadar önemli olduğunun yönetim kademesinde anlaşılmasını sağlamak ve kendini gerçekten adanmış hisseden çalışanların karar vericiler nezdinde değerini örnekleyebilmek için insan kaynakları departmanlarının elinde önemli fırsatlar bulunduğunu gösteriyor. Zira “Oracle’ın Yeteneği: Batı Avrupa Perspektifi” çalışmasına, Batı Avrupa’nın hatırı sayılır firmalarında çalışan 250 İK karar vericisi katılmış.

İŞE ADANMIŞLIK NE KADAR ÖNEMLİ?
Oracle’ın yaptığı anketten çıkan sonuçlara bakılırsa işverenler için çalışanların işe adanmış olması önemli. Bu şekilde düşünen yönetici sayısının oranı %93. Bu kişiler, adanmışlığın şirket için stratejik öneme sahip olduğunu düşünüyor. Bir çalışanın kendini adanmış hissetmesinin takım çalışmasına olumlu etki ettiğini düşünenlerin oranı %65 iken, çalışanın performansının artması, motivasyonunun korunması için adanmışlığın önemine inanan yönetici oranı %61. Çalışanın adanmışlığının müşteri memnuniyeti gibi olumlu getiriler sağlayacağını düşünenler de yine %61 oranında.

KONU DİJİTALLEŞME OLUNCA...
Oracle’ın elde ettiği veriler, işverenlerin küçük bir azınlığının teknolojinin ya da dijitalleşmenin adanmışlığa doğrudan katkısı olacağına inanıyor. Ancak sağlıklı, güvenli ve rahat bir çalışma ortamının çalışan performansını ve aidiyet hissini artırdığı ve bunların da mobil ve sosyal araçlarla geliştirilebileceği inancı yaygın. İşverenler teknolojilerden ziyade uygulamalara daha çok önem veriyor. Örneğin %45’i esnek çalışma saatlerinin yararına, %48’i çalışanlara verilen eğitim ve gelişim imkanlarının önemine inanıyor. Yine mobil ve sosyal araçlar ile dijitalleşmenin bu uygulamaların geliştirilmesi, hayata geçmesi konusunda önemli etkileri ve katkıları olduğu/olacağı vurgulanıyor.

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44