0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Microsoft, veri merkezlerini buluta nasıl taşıyor?

page

Bulut teknolojisi, şirketlerin veri merkezleri için hız, tasarruf, performans, verimlilik gibi avantajlar sunuyor. Bu gerçek artık hemen hemen bütün kurumlarca kabul edilmiş durumda. Asıl konu; “bulut teknolojisinin ne işe yaradığı” sorusunun yanıtlanmasından ziyade, “bulut teknolojisinden en verimli şekilde nasıl yararlanılacağına” doğru çoktan evrilmeye başladı. Yapılan araştırmalara göre; bulut pazarının değeri, bundan sadece 4 yıl sonra 266 milyar dolar olacak. Bir diğer çarpıcı veri, şirketlerin bilgi teknolojileri bütçelerinin %80’ini BT altyapısı bakımına ayırdığı. Microsoft, şirketlere bulut teknolojisine geçişte Azure’dan yararlanmalarını öneriyor ve bu öneriyi şu şekilde gerekçelendiriyor:

o   Microsoft Azure teknolojisinde uygulama, yönetim, veritabanı gibi konularda çok fazla seçenek aracılığıyla esneklik sunuluyor.

o   Her şirketin verileri en az şirketin kendisi kadar değer taşıyor. Hizmet aldığınız bulut sağlayıcısının güvenilir olması bu nedenle çok önemli. Tüm bulut sağlayıcıları arasında en fazla miktarda güvenlik ve uyumluluk sertifikasına sahip olan ve bu yönde sektöre yön veren Microsoft Azure, sertifikasyon konusunda oldukça iddialı.

o   Bulut teknolojisindeki yükseliş Microsoft’un bu alana önemli yatırımlar yapmasını da beraberinde getirdi. Microsof Azure bugün, bulut teknolojisine yaptığı yatırımlar ile 42 bölgede, rakiplerinin toplamından daha fazla veri merkezine sahip bir konumda. Fortune 500 listesindeki şirketlerin de %90’ının Microsoft Azure teknolojisinden yararlandığı biliniyor.

o   Microsoft Azure, ölçeklenebilir bulut teknolojisiyle kullandığınız kadar ödeyerek tasarruf sağlamayı da mümkün kılıyor.

Karma çözüm de şirketler için iyi bir başlangıç

Bazı şirketlerin teknolojik altyapılarına yapmış olduğu yatırımlar henüz geçerliliğini koruduğu ve zamanında önemli bütçeler ayrıldığı için bunlardan hemen vazgeçilmek istenmiyor. Diğer taraftan tek başına da artık yeterli olmayan bu hizmetlerden yararlanmayı sürdürmek ve aynı zamanda bugünün teknolojisini yakalamak için hibrit çözümleri değerlendirmek mümkün. Kurumlar, hibrit bulut sayesinde mevcut altyapılarıyla bulut ortamlarını senkronize bir şekilde yönetebiliyorlar. Hibrit bulut ile talebi yönetmek için genel bulutun ölçeği ve esnekliğine güvenirken bazı belirli verileri lokalde tutarak en iyi çözümden faydalanılabiliyor.

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44