0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Microsoft’tan yeni Azure Container Service

page

Microsoft geçtiğimiz günlerde, yeni yönetilen Kubernetes hizmeti AKS’yi (Azure Container Service) duyurdu. 

Azure Container Service, özellikle son altı ayda yüzde 300 büyüyen bir hizmet ve Azure kullanıcıları özellikle burada yer alan Kubernetes özelliğine yoğun ilgi gösteriyor. Yapılan son geliştirmeler ile birlikte; AKS’nin önizlemesiyle Kubernetes ortamlarının yönetimi ve çalıştırılması, taşınabilirlikten ödün verilmeksizin daha da kolaylaşıyor. Yeni sunulan bu hizmet ile Azure tarafında barındırılan bir denetim düzlemi, otomatik yükseltmeler, kendi kendini onarma, kolay ölçekleme işlemleri; geliştiriciler ve “cluster” operatörleri için daha basit bir hale gelmiş bulunuyor. Bu sayede kullanıcılar basit ve ek maliyeti olmayan açık kaynak Kubernetes’in avantajlarından yararlanabiliyorlar.

Ücretsiz kullanım

Bilgi teknolojileri dünyasında altyapı yönetimi hizmetleri için genellikle saat başı ücretlendirme yapılırken, AKS ile Kubernetes cluster’ın yönetimi ücretlendirilmiyor. AKS hizmetinde sadece sanal makineler için ücret ödeniyor. Microsoft’un burada yürüttüğü mantık şu: “Bulutta yalnızca tükettiğinizin karşılığını ödeyin”.   

“Multiple container orchestrators” için destekle birlikte 2015 yılından bu yana kullanılan Azure Container Service hizmetinde geliştirilen bu yeni özellikler ve yeni fiyat politikası sonucu; kapsayıcı düzenleme için açık kaynak standardı olarak gelişen Kubernetes’e odaklanıldığını görüyoruz.

Uzmanlar, Kubernetes’in topluluk ilişkisi ve taşınabilirliği ile standart olarak benimsenecek ideal bir düzenleyici olduğunun altını çiziyor. Tüm bu gelişmeler bize söylüyor ki Microsoft ilerleyen zamanlarda Kubernetes’e daha çok yatırım yapabilir. Bu sonuca varmak için en geçerli nedenlerden biri de teknoloji devi şirketin, Kubernetes’in geliştirilmesinde önemli rol oynayan Deis adlı şirketi satın almış olması zira Microsoft; şu sıralar Kubernetes’in yükselişine önemli yatırımlar yapıyor ve geliştiricilerin Kubernetes’i rahat kullanabilmeleri için Draft gibi yenilikçi yazılımlar geliştirmeye devam ediyor. 

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44