0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Microsoft’tan Azure Özel Bilgi İşlem Servisleri

page

Microsoft geçtiğimiz günlerde yeni bir ürün duyurusu yaptı: Azure Özel Bilgi İşlem Servisleri. Microsoft’un “hizmetler koleksiyonu” olarak tanımladığı bu yeni hizmet yeni veri güvenliği yeteneklerini sunan ilk bulut platformu olma özelliği taşıyor. Bu özellik sayesinde kullanımdaki verilerin şifrelenmesi gerçekleşmiş oluyor. Verilerin bulutta kullanıcı denetimi altında işlenebileceği garantisi veren bu hizmet için  Azure ekibi, son dört yıldır Microsoft Research, Intel, Windows ve Geliştirici Araçları ekipleriyle birlikte özel bilgi işlem servisleri için yazılım ve donanım teknolojileri üzerinde titiz bir çalışma gerçekleştirdi.  

Siber güvenliğe milyarlarca dolar bütçe ayıran Microsoft, bu bütçenin büyük bölümünü Microsoft Azure’un en güvenilir bulut platformu olması için kullanıyor. “Veri merkezi güvenliği, verilerin gizliliğinin sağlanması, bekleyen ve aktarılan verilerin şifrelenmesi, tehdit algılaması için yeni makine öğrenmesi kullanımları, işletimsel yazılım geliştirme yaşam döngüsünün denetimi”, Azure bulut güvenliği ve gizliliği için yapılan çalışmalar arasında öne çıkanlar.

Zayıf yapılandırılmış erişim denetimleri, güvenlik ihlallerinin temel nedenini oluşturuyor. Söz konusu ihlallerin birçoğu ya yönetici hesapları yoluyla ya da gizliliği aşılan anahtarlar yoluyla kullanımdaki verilere uzanıyor. “Yönetici ayrıcalıkları veya işlemin yürütüldüğü donanıma doğrudan erişimi olan kötü niyetli şirket içi kişilere, işletim sistemi ve uygulamadaki hatalardan yararlanan korsanlar ve kötü amaçlı yazılımlara, izinleri olmadan erişim kazanan üçüncü şahıslara karşı güvenlik” sağlayan Azure Özel Bilgi İşlem Servisleri, veriler şifrelenmemiş durumdayken verilerin Güvenli Yönetim Ortamı’nda (Trusted Execution Environment-TEE-, İç Bölge) korunmasını sağlıyor. Microsoft ayrıca, Azure Özel Bilgi İşlem sistemleri ile geliştiricilerin kodlarını değiştirmelerine gerek olmadan farklı TEE’lerden yararlanabilecekleri bir platform geliştiriyor. 

Kullanıcılar, Azure Özel Bilgi İşlem sistemleri özelliğini Erken Erişim programı sayesinde deneyebiliyorlar. Program, buluttaki her uygulamanın kullanım sırasında verilerini korumasını sağlamak için Azure VSM ve SGX etkin sanal makineleri, araçları, SDK’leri, Windows ve Linux desteğine erişimi içeriyor.

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44