0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Microsoft Build 2017’de neler oldu?

page

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin Seattle şehrinde, iki gün süren Microsoft Build konferansı düzenlendi. Microsoft’un yazılım geliştirme platformlarında odaklandığı noktaların iyice belirginleştiği etkinlikte, pek çok yenilik duyuruldu ve bilgi paylaşıldı. Microsoft Build 2017’de öne çıkan konular arasında; tüm demolardaki “Artifical Intelligence” ve “Chat-Botlar” yer aldı. Tek bir cihaz ya da platform yerine tüm cihazlarda kullanıcı deneyimini önceliklendiren çözümlerin ön plana çıkarılacağının duyurulması dikkat çekiciydi. Ayrıca yine tüm uygulama ve sistemleri daha verimli hale getirmek için Yapay Zeka servisleri de artık her uygulamanın arkasında yer alabilecek şekilde konumlandırılacak. “Serverless” mimari ile hızlı ve ölçeklendirilebilir servisler kurmayı sağlayan yapılar da böylelikle hayatımıza giriyor.

Visual Studio & Developers’da da yenilikler karşımıza çıktı: Visual Studio for Mac”in son sürümü, Visual Studio 2017 IDE’si içerisinde container’ları yönetmeyi mümkün kılan ve DevOps süreçlerini sürdürebileceğiniz entegrasyonu; duyurulan yenilikler arasındaydı. Yeni veritabanı servisi tarafındaysa Azure üzerindeki Azure Cosmo DB adında yeni veritabanı servisi duyuruldu. Azure servislerine erişimi ve yönetimi mümkün kılan “Azure Mobile Management App for Smart Phone” yine tanıtılan yeniliklerden.

İlk günü Intelligent Cloud odaklı geçen Microsoft Build’in ikinci gününde iseMore Personal Computing ve Cihazlar” alanındaki gelişmeler öne çıktı. Bu başlık altında 2017 sonbaharında çıkacağı duyurulan Windows’un yeni sürümü Fall Creators Update ve Microsoft Graph’ın özellikleri oldukça ilgi topladı. Windows 10, günümüzde yaklaşık 500 milyon kullanıcıya ulaşıyor. Windows Creators Update ile birlikte, Windows kullanıcılarının yaratıcılığının da işin içine girdiği bir kullanıcı deneyimi sunulması hedefleniyor.

Duyurulardan biri de “Microsoft Fluent Design System”. Windows 10 üzerinde daha gerçekçi bir arayüz deneyimi hedefleyen bu yenilik sayesinde, hem PC başında ve dokunarak, hem de kalemle yazarken ve de hologramlarla etkileşim daha gerçekçi bir çalışma deneyimi sunuyor.

Cihazlar arasında içeriklerin ve aktivitelerin paylaşılması “Project Rome” ile duyurulmuştu; şimdiyse artık bu proje hayata geçti. Daha önce Windows ve Android’de duyurulan “Project Rome SDK”sı artık iOS için de geçerli.

Xamarin ve Windows’un XAML arayüz dilinin merkezileştirilmesi için de geliştirilmekte olan XAML Standard 1.0 yine Seattle’daki bu etkinlikte duyurulmuş oldu. Platformun sene sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Yazılım geliştiriciler için bir haber daha; Windows Store’dan indirilebilen ve PC üzerinde çalışan Ubuntu, Suse ve Fedora ürünlerinin dağıtımları da Microsoft Build 2017’de duyurulan ürünler arasındaydı.

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44