0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Makineler öğrendikçe güvenlik riski azalıyor

page

Geçtiğimiz yıl altı ay içerisinde tam 1 milyar adet kötü niyetli yazılım (malware) olayı gerçekleşmiş. Bu çarpıcı bilginin kaynağı Malwarebytes. Siber güvenlik konusu, bilgi teknolojileri alanında gelişmeler hız kazandıkça bununla doğru orantılı olarak artıyor. Yapay zeka, iş yapma biçimlerini belirlerken makinelerin öğrenme kabiliyeti daha da önem kazanıyor. Zira bu konu yapay zekanın kapsadığı bir alan ve doğrudan siber güvenlik konusunda etkili. Öğrenebilen makinelerin, kendilerine özgü öğrenme algoritmaları var ve bu dünyada sistemlerin, zamana bağlı olarak verilere göre öğrenmesi, büyümesi ve değişmesi mümkün olabiliyor.

Makine öğrenimi ihtiyaca bağlı olarak birkaç grupta toplanabilir: Girdileri hedef çıktılara eşleyen bir işlev üreten “gözetimli öğrenme”, bir girdi kümesi modelleyen “gözetimsiz öğrenme”, her eylemin ortamda bir etki oluşturduğu ve ortamın, öğrenme algoritmasına yol gösteren ödüller biçiminde dönüşler vermesini sağlayan “pekiştirmeli öğrenme”, uygun işlev ya da sınıflandırıcılar oluşturmak için etiketli ve etiketsiz örnekleri birlikte ele alan “yarı gözetimli öğrenme”, önceki deneyimlerinden yararlanan “öğrenmeyi öğrenme”.

Bu noktada bilgisayarların, ağların, programların ve verilerin çeşitli kötü niyetli saldırılara, yetkisiz erişime veya hasarlara karşı korunması için tasarlanan teknoloji, işlemler ve uygulamalar grubu olan siber güvenlik için makinelerin öğrenme kabiliyeti ile güvenlik tehditleri nasıl saptanıyor yakından bakalım...

Öncelikle, makine öğrenmesi güvenlik analistlerine tehditleri saptayabilmeleri konusunda yardımcı oluyor. Bu da zamanında müdahale avantajını beraberinde getiriyor. Ayrıca olası saldırıları da öngörebiliyor. Makine öğrenim algoritmaları sayesinde, geçmiş güvenlik verilerinin derinliği analiz edilebiliyor. Makine öğrenmesi günümüzde bir çözüm olarak kullanılıyor ve bu yetenek veriyi hızla tarayıp analiz etme yetisi sayesinde pozitif ya da negatif davranışları göz önüne serebiliyor.

Öğrenebilen makineler, nesnelerin interneti (IoT) nedeniyle oluşabilecek güvenlik açıklarını engelleyebiliyor. Şöyle ki çok sayıdaki IoT cihazı ve bunlardan gelen dev veri yığınlarının analizi sayesinde yolunda gitmeyen aktiviteler tespit edilebiliyor. Makine öğrenme algoritmaları, kendilerini belirli eğilimlere göre ayarlayabiliyor. Dolayısıyla mevcut saldırı modelini tanımlarken geçmişte olan saldırılar ile bir ilişki kurabiliyorlar. Açık kaynaklı makine öğrenmesi yazılımlarından bazıları ise şöyle: H2O on Hadoop, Weka, Spark Mlib, Mahout, Accord Framework, Shogun, Scikit-learn

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44