0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

KOBİ'ler için de güvenlik ve verimlilik artıyor

page

Bulut teknolojisinin faydalarını anlatmakla bitiremiyoruz zira sürekli yenilenen ve gelişen bir teknolojiden söz etmek mümkün. Bu da bulut teknolojisinden yararlanan kurumların hem büyüklük hem de hizmet alanları anlamında çeşitlenmesini sağlıyor. Kurumlar; Microsoft gibi, Oracle gibi, alanında uzman ve dünya çapında yetkin teknoloji hizmet sağlayıcılarından eksiksiz olarak bu hizmeti alabiliyor.

Bulut teknolojilerinin sunduğu avantaj belki tek bir cümle ile şöyle özetlenebilir; sizi çalıştırmak yerine sizin için çalışan bir teknoloji... Geçtiğimiz aylarda düzenlenen Microsoft Ignite etkinliğinde de bu konu ele alındı ve “bulut teknolojisi, nasıl daha fazla kurum tarafından kullanılabilir?” konusu masaya yatırıldı. Hizmet verilen kurumlar bazında çeşitliliği artırmak için “küçük işletmeler için neler yapılabilir, ihtiyaçları nedir” konularına daha çok odaklanılan etkinlikte, daha fazla güvenlik, iş akışı, iş süreçlerinin daha iyi organize edilmesi üzerinde duruldu.Hem düzenli olarak yapılan araştırmalar, hem de Microsoft Igniteetkinliğinin bir çıktısı olarak Microsoft, gelecek yıl hizmete sunmayı planladığı yenilikleri de duyurmaya başladı.

Bunlardan biri de kurumları, özellikle küçük ve orta ölçekli kurumları oldukça kaygılandıran güvenlik konusu ile ilgili.

Kimlik avı saldırılarının %90’ının web tarayıcılar üzerinden gerçekleştiği bir ortamda bu, haklı bir kaygı ancak gerekli önlemler sayesinde çözümsüz değil. Microsoft bu alanda etkili bir önlem geliştiriyor ve bunu önümüzdeki yıl Windows 10 E3 ve E5 müşterilerine sunmuş olacak: Windows Defender Application Guard (WDAG). Birçok tarayıcının siber saldırıları önleyememesi, bir kurumun çalışanının bir web sitesine güvenilip güvenilmeyeceğini bilmemesi, teknolojinin sizin adınıza tetikte olması ihtiyacını doğuruyor. İşte Microsoft, üzerinde çalıştığı Windows Defender Application Guard  sayesinde  Microsoft Edge tarayıcı, bu ihtiyacı karşılayacak. Microsoft yetkilileri bu güvenlik sağlayıcı çözümü şu şekilde örnekleyerek açıklıyor: “Çalışanlarınızdan birinin bir e-postadaki zararsız gibi görünen, ama aslında kötü amaçlı yazılım içeren bir bağlantıya tıkladığını düşünelim. Diğer sunulan kapsayıcılardan farklı olarak WDAG, donanıma yerleşik ayrı bir tarayıcı oturumunda yeni bir tarayıcı oturumu açarak, kötücül kodun o çalışanın e-postası üzerinden ağınıza girmesini önler. Kötücül kodu bir duvarın arkasında kapsayarak sisteminize izinsiz girme girişimini engeller, verilerinizin güvende kalmasına yardımcı olur. Çalışanınız bunun farkına bile varmayacak, ama bu sayede işletmeniz (ve müşterileriniz) büyük bir veri ihlâlinden korunmuş olacaktır. Bu, Edge’i işletmeler için en güvenli tarayıcılardan biri yapan özelliklerden biridir.”

 

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44