0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Kendi Kendini Yöneten Veritabanı Bulutu

page

 

Oracle, uzun bir süredir “kendi kendini yöneten veritabanı bulutu” üzerinde çalışıyordu ve geçtiğimiz aylarda gerçekleşen Oracle Open World 2017’de en sonunda bu ürünün duyurusunu yapmıştı. Üstelik oldukça iddialı bir çıkışla... Oracle Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknolojiden Sorumlu Yöneticisi Larry Ellison’ın tanıtımını yaptığı bu inovatif ürünün, Amazon’un maliyetinin yarısına 10 kat daha hızlı performans sergilediği belirtiliyor. Oracle, geliştirdiği ve hayata geçirdiği bu projeyi çok önemsiyor zira Ellison tanıtım yaparken “kendi kendini yöneten veritabanı bulutu” için “Çok uzun bir süredir yaptıklarımız arasında bu en önemli şey. Otomasyon her şeyi yapıyor. Planlı veya plansız atıl süreyi 30 dakikanın altına indirerek yüzde 99,995 kullanılabilirliği garanti ediyoruz” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanı Bulutu, veritabanının ayarlanması, yamalarının uygulanması, güncellenmesi ve bakımıyla ilişkili konularda manuel müdahaleyi ortadan kaldırmış oluyor ve makine öğrenimine dayalı olarak kesintisiz bir uyarlamalı performans ayarı sayesinde “kendi kendini yönetme”, “kendi kendini ölçeklendirme”, “kendi kendini onarma” özellikleriyle dikkat çekiyor.

Karmaşık süreçlere basit çözüm

Oracle Kendi Kendini Yöneten Veri Ambarı Bulutu’nu mercek altına alırsak bazı özelliklerinin öne çıktığını görürüz. Bunlardan biri basitlik. Bunu şöyle açıklamak mümkün; veri dağılım anahtarlarını belirlemek ve anahtarları sıralamak, dizinleri oluşturmak, verileri yeniden düzenlemek ve sıkıştırmayı ayarlamak için bir veritabanı uzmanına ihtiyaç duyan karmaşık ve manüel konfigürasyonlara sahip bulut hizmetlerinin tersine Oracle Kendi Kendini Yöneten Veri Ambarı Bulutu, basit bir “yükle ve başla” hizmeti olarak tanımlanıyor. Bu yeni sistemde kullanıcılar elle bir ayarlama yapmaksızın saniyeler içinde tabloları belirleyebiliyor, verileri yükleyebiliyor veri yüklerini çalıştırabiliyor. Bir diğer özellik ise esneklik. Oracle Kendi Kendini Yöneten Veri Ambarı Bulutu, her boyuttan yeni veri ambarını hızla tahsis ediyor ve zaman kaybetmeden bilişim ve depolama kaynaklarını birbirlerinden bağımsız olarak ölçeklendirebiliyor.

Oracle Kendi Kendini Yöneten Veritabanı Bulutu, Oracle Veritabanı 18c ile destekleniyor. Oracle Veritabanı 18c, devrim niteliğindeki otomasyon özelliklerine ek olarak çok daha iyi şekilde geliştirilmiş OLTP, analitik ve konsolidasyon teknolojilerine de sahip.

 

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44