0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Kadın bilişimcilerden 2017 öngörüleri

page

Microsoft Küresel Araştırma Örgütü’nde görevli bilişimci kadınlara, kendi alanlarına dair 2017 öngörüleri soruldu. Cevaplar, ufuk açıcı ve aydınlatıcı. Bilişim sektöründe kadın çalışan sayısı gün geçtikçe artsa da bu sayı hala yeterli değil. Uzmanlar bunun nedenlerinden biri olarak kadınları harekete geçirecek rol modellerin pek olmamasını gösteriyor. Ancak bu çalışmada verilen yanıtlara bakılırsa ilham verici rol modeller sektörde kendini göstermeye başlamış.Microsoft Hindistan araştırma laboratuvarında araştırma görevlisi Kalika Bali, 2017’de konuşma ve teknoloji dilinin çeşitlenecek olmasına dikkat çekiyor ve çokdilli bir dönem yaşayacağımızı belirtip ekliyor:Bu yalnızca sunduğumuz ürün ve hizmetlere daha fazla dil ekleyeceğimiz anlamına gelmiyor. Bunu da yapacağız, ama İngilizce-İspanyolca ya da Fransızca-Arapça veya Hintçe-İngilizce bilen bir insan konuşurken aynı sohbet, hatta aynı cümle içinde nasıl bir anda sorunsuzca bir dilden diğerine geçebiliyorsa, dili aynı şekilde anlayan, işleyen, üreten sistemlerimiz olacak.”

New England ve New York City araştırma laboratuvarlarında görevli Bilim insanı ve sorumlu müdür Jennifer Chayes, “derin öğrenme” konusuna değiniyor. Derin öğrenmenin teknolojinin birçok boyutunu dönüştürüp geliştirdiğini vurgulayan Chayes, günümüzde hala büyük ölçüde tahmine, deneyime ve sezgiye dayalı olan derin öğrenme algoritmalarının 2017’de daha tanımlı ilkelere dayanan anlayışa dönüşeceğini, dolayısıyla daha sağlam algoritmalar geliştirileceğini söylüyor.

Redmond, MSR NExT araştırma görevlisi Mar Gonzalez Franco ise kendisine sorulan “Sanal gerçeklik konusunda bizleri ne bekliyor?” sorusuna şöyle yanıt veriyor: “2017’de beden hareketlerini daha iyi izleyen sanal gerçeklik cihazlarının çıkışını göreceğiz. Bunun olumlu bir sonucu, sanal avatarların cisimleşmesini birinci şahıs bakışıyla görebilme deneyimi olacak.” Aynı araştırma laboratuvarından Oriana Riva ise mobil bilişim alanındaki öngörülerini paylaşıyor. Riva, 2017 yılında sistemlerin etkileşimleri, grafik kullanıcı arabirimi olmadan desteklemek için kendi mimarilerini yapılandıracağını öngörüyor ve ekliyor: “Daha az sayıda kullanıcının cihazlarına uygulama yüklediğini, daha fazla sayıda uygulamanın, sohbet botları ve kişisel dijital asistanlar kullanarak perde arkasına döndüğünü göreceğiz.”

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44