0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Dijitalleşmek için büyük şirket olmaya gerek yok

page

Endüstri şirketleri, dev perakende zincirleri ya da havayolundan finansa geniş bir skalada yer alan dünya çapında hizmet sağlayıcı büyük firmalar için dijitalleşme; bulut bilişimin sunduğu ürün ve hizmetlerden yararlanmak, kaçınılmaz. Peki küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) için teknoloji, iş yapma süreçlerininneresinde? Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 19 ülkedeki 13 bine yakın KOBİ ile Microsoft tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre;yeni teknoloji kullanan KOBİ’ler daha güçlü ve bu şirketlerin rekabet avantajı daha yüksek.

Microsoft KOBİ 2017 adlı araştırmanın dikkat çekici diğer sonuçlarına göre Türkiye %92’lik oranla, Yunanistan’dan sonra (%93) teknolojinin iş süreçlerine hız sağladığına inanan ikinci ülke. Ayrıca araştırmaya katılan Türkiye’deki KOBİ’lerin %79’u teknolojinin işlerine esneklik sağladığını söylüyor. Bu oranlar Microsoft tarafından Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin teknoloji konusunda “daha bilinçli olmaları” olarak yorumlanıyor. Microsoft’un yaptığı bu araştırmada Türkiye’deki KOBİ’lerin %69’u dijital dönüşümü “iş süreçlerinde otomasyon” olarak görüyor. Dijital dönüşümün buradaki açılımı ise şöyle: %37’lik payla Müşteri Yönetim Süreci ve Muhasebe Stok Yönetimi, %26 ile İş Zekası Çözümleri.

KOBİ’ler için bulut ve siber güvenlik

Teknoloji hizmeti sağlayan Oracle ve Microsoft gibi şirketler, KOBİ’lerin bu vizyonunu değerlendirip en uygun çözümleri bulmak üzere çalışmalarını sürdürüyor. OracleCloud, sunduğu geniş ve entegre bulut ortamı ile Servis Olarak Yazılım (SaaS), Servis Olarak Platform (PaaS) ve Servis Olarak Altyapı (IaaS) genelinde, sınıfının en iyi hizmetlerinden birini sunuyor. Kuruluşların iş çevikliğini artırıp maliyetlerin düşmesini destekleyen OracleCloud, Bilgi Teknolojileri süreçlerini basitleştirerek yenilik sağlanmasına ve iş dönüşümünün desteklenmesine yardımcı oluyor.Microsoft Türkiye ise KOBİ’lerin dijitalleşme süreçlerini hızlandırıp bu alanda tam bir entegrasyon sağlanabilmesi için 2018 yılına kadar 600 yeni uzman istihdam edeceğini açıkladı. Microsoft ayrıca, kendi bünyesinde hali hazırda yer alan çalışanlarından 1500’ünü de bulut teknolojileri alanında yetiştirip eğitmeye hazırlanıyor.

Dijitalleşme sürecinde KOBİ’lerin en çok çekindiği konuların başında ise siber güvenlik geliyor. Yine Microsoft’un araştırmasına göre 2016’nın ikinci çeyreğinde zararlı yazılım bulunduran bilgisayar oranı %31.4. Dünya ortalamasında bu oran %21.2 olarak karşımıza çıkıyor. Dünya üzerindeki 1.5 milyar cihazın güvenliğini sağlayan dünyanın en büyük bulut platformlarından Microsoft, bu çalışmalar çerçevesinde ayda 300 milyar kimlik doğrulaması yapıyor. Ayrıca Microsoft altyapısında her ay 200 milyar adet e-posta spam ve zararlı yazılım analiz ediliyor. Yine Microsoft, şirketleri kötü amaçlı yazılımlardan ve virüslerden koruyan ATP gibi gelişmiş güvenlik önlemleri ve çok yönlü kimlik doğrulaması yapan Office 365 hizmeti sunarak siber güvenliği en üst seviyede tutmaya çalışıyor.

Bu konuda en önemli nokta ise şirketlerin bilinçlenmesi, eğitimlere katılarak teknolojiden maksimum yarar sağlamak üzere kendi ihtiyaçlarına özel çözümleri uzman danışmanlığında işletmelerine entegre etmeleri. Dijital dönüşümün rüzgarını yakalayan şirketlerin fark yarattığı ve bunun giderek artacağı düşünülürse KOBİ’lerin dijitalleşme konusunda doğru adımlarla harekete geçmesi en iyi aksiyon planlarından biri olacaktır.

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44