0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Derin Öğrenme ile gelen değişim

page

“Derin Öğrenme”, son zamanlarda adını daha çok duyurmaya başladı. Önümüzdeki on yıl içerisindeyse daha çok karşımıza çıkacak olan bu teknoloji, yapay zeka kapsamında yer alan konuşma tanıma, dil anlama, görüntü işleme gibi pek çokilerlemenin arkasında yer alıyor.

Büyük miktarda etiketlenmemiş eğitim verilerinden özellik saptayabilen sistemler oluşturmak üzere ileri teknoloji, derin sinir ağlarının kullanılması olarak tanımlanan Derin Öğrenme, bugün teknoloji şirketleri için önemli bir yatırım ve araştırma alanı.Bu kuruluşlardan biri de Microsoft. Cortana, Bing, Office 365, SwiftKey, Skype Çeviri aracı, Dynamics 365, HoloLens gibi pek çok uygulama ve hizmeti “derin öğrenme” tabanlı olan Microsof, bu alandaki yatırımlarını artırıyor.

Son olarak Skype uygulamasında yer alan derin öğrenme tabanlı dil çevirisi Popular Science dergisi tarafından Yılın En Önemli 7 Yazılım Yeniliği arasında gösterildi. Microsoft, geliştirdiği ve kullandığı bu teknoloji sayesinde normal bir konuşmayı tanımada insanınkine eş bir düzeye erişmeyi başardı.Microsoft Bilişsel Araç Seti, Cortana Intelligence Suite, Microsoft Bilişsel Hizmetler, Azure Makine Öğrenmesi, Bot Altyapısı, Azure Bot Hizmeti gibi platformların geliştirilmesinde Microsoft tarafından temel bir özellik haline getirilen derin öğrenmenin önümüzdeki yıllarda her yazılımda yer alması bekleniyor.

Tüm bu gelişmeleri doğrulayan bir haber ise geçtiğimiz günlerde Microsoft tarafından açıklandı. Bir derin öğrenme şirketi olan Maluuba’yı satın alacağını duyuran teknoloji devi, bu alanda derinleşmeyi hedefliyor.

Maluuba’nın soru-yanıt ve karar verme sistemlerinde derin öğrenme ve destekleyici öğrenme alanındaki uzmanlığının; Microsoft’un yapay zekayı, tüketiciler, işletmeler ve geliştiriciler dahil herkes için erişilebilir ve değerli hale getirme stratejisiyle birleştirerek fark yaratmasıplanlanıyor.

 

 

 

 

 

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44