0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Computex 2017’de geleceği belirleyen teknolojiler

page

Asya’nın en önemli ve en büyük Bilgi Teknolojileri fuarı Computex, pek çok teknolojik yeniliğin sergilenmesine ev sahipliği yaptı. Microsoft’un iş ortaklarının Windows 10 cihazlarının lansmanını da yaptığı fuarda; kişisel bilgisayarlardaki yeniliklerin dışında; nesnelerin interneti, karma gerçeklik gibi geliştirmeler de öne çıktı. Haziran ayı başında düzenlenen Computex 2017’de; OEM (Original Equipment Manufacturer, Orijinal Donanım Üreticisi) ve operatörlerin Her Zaman Bağlı PC’ler sunma taahhütleri, 2017 yılı içerisinde tanıtımı yapılması planlanan Windows Karma Gerçeklik ile ilgili gelişmeler, üretim sektörleri ve kamu hizmetleri gibi alanlarda Windows ve Azure IoT çözümlerine ilişkin yenilikler dikkat çekiciydi. Fiziksel ve sanal gerçeklikleri birleştiren cihazların sunumu ise oldukça ilgi topladı. Bu yenilikler kapmasında; Acer, ASUS, Dell, HP ve Lenovo gibi markaların Windows Karma Gerçeklik başlık setleri fuarda boy gösterdi. Microsoft platformunu kullanarak tek ve tutarlı bir kullanıcı arabirimi, standartlaştırılmış giriş ve geliştiriciler için evrensel uygulama platformu sağlayan söz konusu başlık setlerinin, kısa süre içerisinde piyasaya sunulması bekleniyor.

Nesnelerin interneti ile bir gün nasıl geçiyor?

Computex fuarında nesnelerin interneti (IoT) üzerine yenilikler ayrıntılı bir şekilde tanıtılırken, Microsoft bunu “IoT ile bir gün nasıl olur”u cihazlar üzerinden uygulamalı olarak göstererek oldukça ilgi topladı. Bugün artık hem özel kuruluşlar hem de devlet kurumlarında ve bireysel bazlı kullanımlarda nesnelerin interneti kullanımı oldukça yaygın. Bu alandaki ihtiyaçları ve beklentileri karşılamak üzere Microsoft, cihazlarda Windows 10 IoT altyapısı, Azure IoT, Cortana analiz ve iş zekasıyla, iş ortaklarının müşteriler için kurumsal sınıf IoT çözümleri geliştirmelerini mümkün kılan tutarlı, uçtan uca bir platform sunuyor. Örneğin, Airbox adlı cihaz, havanın sıcaklık, nem gibi niteliklerine dair ölçüm verilerini topluyor, raporluyor, bir panoda analiz sonuçlarını gösteriyor. Bunun restoran versiyonunda ise dijital tabela, dijital fiyat panosu, sipariş verme noktası ve geçmiş sipariş bilgilerine dayanarak ürün önerilerinde bulunan bir robot yer alıyor.

“Her zaman bağlı PC’ler, nesnelerin interneti, Windows 10 PC’ler”, Microsoft ve onun partnerleri olan teknoloji devi Dell, Lenova gibi markalar için Computex fuarında öne çıkan gelişmelerdi. Bundan sonraki süreçte yeni ürünler ve mevcutların geliştirilmesi üzerine yapılan çalışmalarla karşımıza nasıl teknolojilerin çıkacağını merakla bekliyoruz.   

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44