0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Bulut Teknolojisİ

page

Bulut teknolojisi özel sektörden sonra kamuda

Türkiye’de bulut teknolojisi, kamu kurumlarında da kullanılmaya başladı. Bu adımlar, sunulan hizmetin kalitesini pozitif yönde etkileyecek olması nedeniyle oldukça önemli. “Neden bu yönde bir eğilim oluşmaya başladı?” sorusunun yanıtı ise oldukça açık: Bir kurumun bilişim ihtiyaçlarına paralel olarak masrafları da artış gösteren, kurulumu uzun süren ve yatırım maliyetleri de yüksek olan sistemler, bulut teknolojisi gibi kat be kat avantajlı bir sistem varken artık tercih edilmiyor. “Hız ve kolaylık” çağımızın iş yapma biçimlerini şekillendiriyor ve bu özellikleri içeren bulut teknolojileri kesintisiz, güvenli bir platform olduğu için özel sektörün yanı sıra kamu kuruluşlarının da çözüm tercihini oluşturuyor. Aslında ülkemizde, kamu kurumları için bulut teknolojileri yeni bir hizmet değil. Bilgi teknolojilerinin tamamına sahip olunmasa bile kamu sektöründe uzun süredir bulut teknolojileri hizmet alımı söz konusu. Örneğin telekom şirketlerinden sunucu, hat ve yer hizmeti alınması ya da kiralama yoluyla kullanılan “mainframe” sistemler, halihazırda kamu kurumları tarafından tercih ediliyor. Henüz proje sürecinde olan Kamu Entegre Veri Merkezi Projesi ile kamu kurumlarına bulut hizmeti sunulması, atılacak önemli adımlardan bir tanesi. Özetle kamu kurumları için bulut teknolojisi yeni bir kavram değil. Yeni nesil bulut teknolojileri ise özellikle son üç yıldır kullanılıyor.

Kamuda güvenlik konusu, daha da hassaslaşıyor

Her ne kadar tüm kurumlar için bilgi güvenliği büyük bir önem taşısa da söz konusu kamu kuruluşları olunca, güvenlik ile ilgili konu bir boyut daha kazanıyor. “Veriler yurtdışına çıkar mı?” sorusu, gelişen güvenlik teknolojilerine rağmen hala akıllara gelirken, tüm dünyada tanınırlığı ve güvenirliği sağlam olan köklü ve lider teknoloji firmalarının sunduğu hizmetler için böyle riskin söz konusu olmadığı net olarak belirtiliyor. Kamu kurumlarının bulut kullanımındaki hızlı artış, Oracle’ın da radarında.

Bu alanda çalışmalarına devam eden Oracle Türkiye Kamu Sektörü Satış Yöneticisi Utku Kaya, şirketin güvenlik konusundaki yaklaşımını şu şekilde özetliyor: “Oracle özelinde yurtdışı kaygısına hiçbir şekilde yer yok, çünkü Oracle Bulut platformu, tüm kontrolü müşterisine vererek, tıpkı Bütünleşik Sistemler’de yaptığı gibi bir paradigma değişikliği, bir devrim yapıyor. Çok kısa özetlemek gerekirse, Oracle Bulut müşterileri, Bulut hizmetini ister Amerika, ister Avrupa, ister Türkiye’deki veri merkezlerinden, isterlerse de kendi sistem odalarından kullanabilir. Yani özetle, bırakın verilerin yurtdışına çıkmasını, dilerseniz verileriniz sistem odanızdan bile çıkmadan Bulut teknolojisinin getirdiği faydaların tamamından istifade edebilirsiniz. Bulut esnekliği ve tam kullanıcı kontrolü, ikisi bir arada.”

 

 

 

 

 

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44