0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Bulut için tasarlanmış ilk veritabanı 12c

page

Veritabanının konsolidasyonu, bulut teknolojisi kullanımında atılması gereken en gerekli ve önemli adımlardan biridir. Oracle Database 12c, bu süreci hızlandıran ve basitleştiren bir teknoloji sunarak ve var olan uygulamalarda değişikliğe gidilmesine ihtiyaç duyulmadan, etkili bir şema tabanlı konsolidasyona imkan veriyor. Bunu mümkün kılmak için artık tek bir ‘Multitenant Container Veritabanı’ (Çok Kiracılı Kapsayıcı Veritabanı), birden fazla “pluggable” veritabanı barındırabiliyor. Bu Multitenant Container veritabanına konsolide edilen veya “plugged” olarak bağlanan her veritabanı, uygulamalara, daha önce konsolide edilmiş versiyonlar ile bire bir aynı görünür. Konsolidasyon, bulut teknolojisine doğru olan ilerleyişi hızlandırmasının yanında yönetimi de basitleştirir. Bu da günümüzde yüzlerce, hatta binlerce veritabanı yöneten şirketlere önemli avantajlar sunmaktadır.

Bulut bilgi işlem, büyük veri (Big Data), güvenlik ve kullanılabilirlik konularında ihtiyaç duyulan her şeyi, Oracle müşterilerine bire bir sağlamak üzere tasarlanmış olan Oracle Database 12c, veri yaşının izlenmesinin yanı sıra “veri kullanımı” veya “sıcaklığını” da izleyen ve bunu takiben bu özelliklere göre farklı depolama ve sıkıştırma katmanları arasında verileri otomatik olarak taşıyan ‘Otomatik Veri Optimizasyonu’ özelliğiyle de dikkat çekiyor. Özetle, herhangi bir şirket bilginin yaşam döngüsünü yönetirken, verileri manuel olarak farklı depolama katmanları arasında taşıyıp sıkıştıracaktır. Bunu da büyük ölçüde veri yaşına bağlı olarak gerçekleştirecektir. Öte yandan 12c, veri yaşının yanı sıra “veri kullanımı” veya “sıcaklığını” da dikkate alarak büyük avantaj sağlamış oluyor.

Yeni sürüm çalışmalarına aralıksız devam eden Oracle, bulut üzerinde müşterilerinin veritabanı hizmetlerini standartlaştırmaya, bunların konsolidasyonu ve otomatikleştirilmesi çalışmalarını kolaylaştırmaya devam ediyor.

Oracle 12c’nin dikkat çeken Oracle Multitenant özelliği

(PDB: Pluggable Database, CDB: Container Database)


 

Oracle 12c’nin diğer özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkün

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44