0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Blockhain

page

Dijital verinin kopyalanmasına değil dağıtılmasına izin veren blok zinciri Bitcoin için hazırlanmış olsa da bu teknolojiye yeni potansiyel kullanım alanları bulunuyor. Satoşi Nakamoto takma adını kullanan kişi veya kişiler tarafından bulunmuş ve gitgide önem kazanan yeni bir internet türünün omurgasını oluşturuyor.

Blok zinciri, bilgisayarlardan oluşan bir ağa binlerce kez kopyalanarak dağıtılan bir hesap tablosu ve bu tablonun düzenli olarak güncellenmek üzere tasarlanmasıyla oluşur. Bilgi, paylaşılan ve sürekli güncellenen bir veritabanı halinde varlığını sürdürüyor ve bu veritabanı tek bir konumda saklanmadığı için kayıtlar herkese açık ve kolayca doğrulanabiliyor. Bu bilgiyi hackerların erişip bozabileceği merkezi sürümüde bulunmuyor. Aynı anda milyonlarca bilgisayarda barındırdığından, veritabanındaki veriye internetteki herkes erişebiliyor.

Ağ boyunca birbirinin aynı bilgi blokları saklandığından tek bir kurum ya da kuruluş tarafından kontrol edilemiyor ve bu yüzden tek bir kırılma noktasına sahip değildir.Tıpkı internet gibi dahili bir sağlamlığa sahiptir.Bitcoin 2008'de icat edildiğinden bu yana önemli bir problem yaşanmasızın blok zinciri çalışmasını sürdürüyor. Bitcoinin yaşadığı tüm sorunların altında ya hackleme çabaları ya da yönetimsel hatalar bulunmaktadır.

Kendi kendini denetleyen bir dijital değer ekosistemi olan ağ, gerçekleşen her işlemi 10 dakika aralıklar ile güncelliyor. Bu güncelleme işlemlerinin her birine blok adı veriliyor. Bu ekosistemi bozabilmek için tüm ağdakinden daha büyük bir işlem gücüne sahip olması gerekmektedir. Bu teoride mümkün olsa da şimdilik uygulamada olanaksızdır. Mesela, Bitcoin toplamak için sistemin yönetimini ele geçirirseniz Bitcoinlerin değerini sıfırlamış olursunuz.

Bu sistem, hesaplama yapan düğümlerden oluşuyor. Düğüm, blok ağı zincirine bağlı çalışan ve işlemleri onaylamakla ve aktarmakla yükümlü bir istemci çalıştıran bilgisayardır. Bu düğümler ağa katıldıkları anda blok zincirinin bir kopyasını indirir ve güncel işlemleri takip eder

Kimlik doğrulama internet üzerinden gerçekleşen tüm finansal işlemlerin zayıf noktasıdır.Web üzerinde daha iyi kimlik yönetimine gereksinim olduğu şüphe götürmez bir gerçektir. Bunun çözümünü, dağıtılmış kayıt defterleri kiim olduğunuzu kanıtlamanın gelişmiş yöntemlerini ve kişisel belgeleri sayısallaştırma fırsatını sunuyor. Blockchain bu şekilde hayatımızın içine girerek birçok şeyi hem güvenlik hem de kolaylık anlamında işlemlerimizi halledebilmemize yarayacak.

Metodit olarak bizde blockchain üzerine argelerimizi sürdürmekte ve gelişmeleri takip etmekteyiz.

 

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44