0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Bilgi teknolojilerinde en çok istihdam talebi olan pozisyon: Veri Bilimci

page

Şirketler big data (büyük veri) ile bir çeşit aşk nefret ilişkisi yaşıyor. Hala pek çok şirketin bu konuda bir aksiyon planı ve farkındalığı yok. Bir araştırmaya göre kurumları %37’si büyük veri ve mantıksal analiz süreçlerini sürekli olarak üstlenecek bir personele sahip olmadıklarını düşünüyor (Accenture). Buna karşılık aynı araştırmadan çarpıcı bir sonuç ise şunu söylüyor: Üst düzey yöneticilerin %79’u büyük veri furyasının gerisinde kalırlarsa rekabet avantajı elde edemeyeceklerine ve piyasadaki varlıklarının risk altına gireceğine inanıyor. Bu bilgiler bize bir başka şeyi daha söylüyor aslında: Büyük veri alanında çalışmak isteyenler için önemli bir potansiyel söz konusu. 2015 yılı itibariyle büyük veri ile ilgili yaklaşık olarak 4.4 milyon kişilik yeni istihdam alanı oluştuğu tahmin ediliyor (Gartner). Diğer taraftan, 2018 yılına kadar veri bilimi alanında 140 bin-180 bin kişilik istihdam açığının varlığını koruyacağı öngörülüyor ki bu da oldukça büyük bir sayı (McKinsey Institute).

Bilişim teknolojileri sektöründe en çok istihdam talebi olan Veri Bilimciliği (Data Scientist), bilgisayar bilimi, matematik, istatistik ve tahmine dayalı modelleme becerilerinin arandığı bir meslek. Bu dikkat çekici araştırma sonuçlarının bize söylediği; rekabetin gerisinde kalmaya hiç niyeti olmayan ve piyasada varoluşunun tehlikeye düşmesini istemeyen şirketlerin vakit kaybetmeden harekete geçerek büyük veri konusunda çalışanlarını eğitmeye başlaması ve yeni analiz uzmanlarını işe almaları gerekliliği. Ayrıca büyük veri ekibinin ayrı bir departman olarak kendi kaynaklarına sahip çıkması ya da bir “Center of Excellence” (mükemmellik merkezi) içinde yapılanmış merkezi bir rol üstlenip üstlenmeyeceği konusunu da şirketlerin netleştirmesi önemli.

BÜYÜK VERİ DERKEN?


Büyük verinin kapsadığı veri türleri
Geleneksel kurumsal veriler: CRM sistemlerinden gelen müşteri verileri, işlemsel ERP verileri, e ticaret işlemleri, genel kasa defteri verileri. 
Makine üretimi veriler/sensör verileri: Çağrı detayı kayıtları, webloglar, akıllı sayaçlar, üretim sensörleri, ekipman loğları, ticaret sistemleri verileri. 
Sosyal veriler: Müşteri geri beslemeleri, mikro blog siteleri, sosyal medya platformları.

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44