0 216 629 0143

 - 0 216 629 01 44

Altyapı Hizmetleri'nde (IaaS) "doğruyu seçmenin" ipuçları

page

IaaS’e geçmek isteyen şirketler için Pascal Giraud (Kıdemli Müdür EMEA, IaaS Temel ve Bulut Platformu, Kıdemli Müdür EMEA, IaaS Temel ve Bulut Platformu) önemli ipuçları veriyor. Oracle’ın yaptığı araştırmalara göre şirketlerin mevcut bilgi teknolojileri altyapıları ile IaaS’e geçiş sürecinde bazı güçlükler ortaya çıkabilir. Altyapı Hizmetleri’ne geçmek isteyen şirketlerin, farklı tedarikçilerin farklı özelliklerde hizmetler sunması nedeniyle zorluklarlakarşılaşabileceğini vurgulayan Giraud, iş ihtiyaçlarını doğru analiz edip bu ihtiyaçlara göre bir sağlayıcı bulmaya çalışırken en iyi yaklaşımın esnek, ölçeklenebilir ve yetkin olan hizmet sağlayıcısını tercih etmek olacağını belirtiyor.

Giraud’un verdiği ipucu listesinin başında “esneklik” yer alıyor. Esneklik kavramını açıklarken Giraud soruyor: “İş yüklerini tesis bünyesindeki sistemler ile bulut arasında taşıyabiliyor musunuz?” Evet mevcut altyapıyı kullanmayı planlayan bir şirketseniz ilk olarak bunun yanıtını bilmelisiniz. Bir diğer konu ise iş yüklerini, veritabanlarını ve uygulamaları herhangi bir değişiklik yapmadan kaldırıp, buluta aktarabilip aktaramayacağınız bilmeniz. Oracle, tesis bünyesindeki sistemler ile bulut arasında iş yükünü taşıma çözümünü sunarken, yine Oracle’ın Ravello Bulut Hizmeti, kuruluşların VMware ve Kernel tabanlı Sanal Makine iş yüklerini herhangi bir değişiklik yapmadan genel bulutta destekliyor.

Esnekliğin yanı sıra bir diğer sorgulanması ve netleştirilmesi gereken konu, iş ihtiyaçları. Bulut bilişime geçmeye hazırlanan bir şirketin genel bulut fonksiyonlarının şirket güvenlik duvarı içinde de çalışıp çalışmadığını bilmesi gerekiyor. Bir şirketin mevcut iş ihtiyaçlarına uymayan seçimler yapmasından kaçınması önemli. Bu noktada söylenebilir ki Oracle Cloud Machine Oracle’ın genel bulutundaki aynı iş yüklerini çalıştırarak bu özelliği sunuyor. Ayrıca Altyapı Hizmeti verecek sağlayıcının eski uygulamaları olduğu kadar yeni uygulamaları da destekleyip desteklemediğini bilmek önemli. Bu sorunun yanıtını iyi vermek gerekiyor. Bu noktada söylenebilir kiOracle IaaS, mevcut uygulamaların tümünü desteklerken Oracle Bulut Platformu ise müşterilerin mevcut kurumsal uygulamalarını genişletip yenilerini de geliştirmelerine yardımcı oluyor.

Son olarak fiyat fayda performansı... “İyi uygulanmış bir IaaS, kuruluşlara daha fazla verimlilik ve daha rekabetçi fiyatlandırma yapıları için iş yüklerini daha hızlı bir şekilde ele alma imkanı verir.” diyor Giraud ve ekliyor: “Oracle Bare Metal Bulut Hizmetleri, en yakın rakibine kıyasla 11.5 kat daha hızlı ve yüzde 20 daha ucuzdur.”

BLOG

Sorunuz mu var ?

Eğitim, Danışmanlık ve Projeler için bize ulaşabilirsiniz

0 216 629 0143

0 216 629 01 44